I would like this report to be viewed by BULLET28.

 

I have a complaint against admin "lexx" for abusing his power against me when i was playing on CSS server number 9 (Italy only server).  The main reason for him to get involved and mute me was because (according to him) I faultily called an admin.  In addition, "lexx" didnt give me the chance to explain to him what happened exactly and proceeded to mute me immediately, also when I changed my gamer name to "I'm reporting to Bullet28" he threatened me and kicked me out of the server, when i rejoined the server and changed my gamer name back to what it was before he kicked me again, I rejoined for the second time and tried to communicate with my friends he kicked me for the third time and kept changing my gamer name to "playbcm.net" every time.

 

I would like to know why he decided to abuse these three admin powers against me just because I called admin on the wrong player:

  1. lexx muted me immediately without giving me the chance to explain myself.
  2. lexx kept changing my gamer name to "playbcm.net" even though my name was completely appropriate and free of foul language.
  3. lexx threatened me and kicked me out of server number 9 three times just because i told him i was going to report this to "Bullet28".

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

hhhh sami u ar here too)

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

As i understand you call admins by !help,if you called with no reason admins may give you mute for false admin call.

Maybe this is the reason,but wait for Lexx and bullet28

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Junior yes bro, the admin lexx was in the server minutes ago and started abusing his powers on me and im reporting him

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Satanica i understand, but lexx didnt give me the chance to tell him that i called admin on the wrong cheating player, so lexx decided to mute me, threaten me, change my name to "playbcm.net", and kick me 3 times, which is too much use of power for (false admin call)

 

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

ого.... ох он и наврал.... давно на меня столько клеветы не  было.. ой зря... он даже не знает , что его слова легко проверяются любым админом.

Смену ника можно глянуть в логах - её нету. Угрозы легко проверить в  моих логах чата: я зашел на сервер и написал ему причину мута перед тем как его выдать. Всё. Так как мои действия не логируются, то попросил Влада глянуть поглубже, что б подвердил, что киков небыло. 

На крайний случай можно посмотреть демо - я на сервере не долго был. Там нету этого всего.

Я подумаю как его наказать за такое наглое враньё.

140b174c87365023e97e8469caa3c78a.png

А так то я второй раз уже зря по его вызову в игру захожу. Джуниор - помнишь ты первый раз просил ему не давать мут? Там счёт даже был у игрока примерно 30 смертей и 20 убийств. Но я естественно его всё равно проверил. Нуб ещё тот. Читов нет.

SAMI_SAA I'm waiting for an apology for this blatant slander or you will be punished

 

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

глянув логи картина немного прояснилась https://i.gyazo.com/c14375bcdbe2dbf4f517b9417962f932.png

Сервер у нас не пропускает символы в нике, а он изменил ник на "\" . Соответственно сервер ему изменил автоматом на playbcm.

Далее он начинает менять ники. После трёх смен сервер у нас автоматом кикает с причиной "частая смена никнейма". 

Но в 0:12 минут вижу причин для смены у сервера уже небыло и получается он сам себе уже поставил такой ник, чем похоже хотел меня подставить. Я уже спал в то время)

Вобщем из клеветы выходит у нас остаётся эта смена ника и то, что я якобы угрожал ему)

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

So, you called !help on wrong player. Our rules says that wrong help call leads to 24h+ mute. As you admit your guilt I have removed mute. Explaining what happened next: You tried to talk with name changes, and thats why you was kicked by server anti nameabuse system. There is screen of raw logs from DB:

bbf98ebbfd03de2975069a002b08a503.png

If a player changes names too many times within a certain amount of time server kicks him. Also nicknames like / automatically changes by server to "playbcm.net" as symbol names is now allowed. That probably reason why your nickname was changed. I think there was a misunderstanding between you and Lexx, but you accused him of many things, which he didn't do, and I think you should apologize. He didn't kicked you not once.

 

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

EKATERINA1 очень уместно.........пахие слава....

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Играет на сервере и мои сообщения игнорирует. Извиняться никто не намерен. Добавил сутки за клевету.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Я вот только о чём подумал , как я выгляжу в глазах людей в этой теме - игрок вызвал админа  по подозрению в читерстве. Я зашел, и не увидев читов, давай над вызвавшим издеваться - угрожать, кикать, менять ник.. - ппц... это так на меня и других админов похоже... Джуниор, ты больше всех возмущался (особенно в личке). Ну ты голову включай хоть немного, а?  Главный администратор и будет таким заниматься.... Это ж репутация сервера. Онлайну. Мы от таких моментально избавляемся лишая их админ-прав.

 :facepalm:

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Получается придется лишить главного админа Lexx его административных прав)) Нужно было мне в прошлый раз все же этому джунеору оставить мут за ложный вызов, не смотря на ситуацию. Избежал бы ты этого гемора

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Гость
Эта тема закрыта для публикации сообщений.